Metodik prevence

Minimální preventivní program

Preventivní program školy od roku 2015/2016Preventivní program školy od roku 2015/2016

KONZULTAČNÍ HODINY ŠKOLNÍHO METODIKA PREVENCE 2019/2020

PRO PEDAGOGY
 čtvrtek 12.40 – 13.30 hodin
každý den 7.15 – 7.40 hodin

PRO ZÁKONNÉ ZÁSTUPCE
První čtvrtek v měsíci 16.00 – 16.30 hodin
Termín lze domluvit osobně / lukesova@zsluziny.cz

PRO ŽÁKY
každá přestávka během vyučování
elektronická schránka důvěry
lukesova@zsluziny.cz

Informační leták pro rodiče

Jak ochránit svoje dítě před šikanou?

Co je to šikanování?

Za šikanování se považuje, když jeden nebo více spolužáků úmyslně,většinou opakovaně ubližuje druhým. V počátku se to děje nenápadně, prostřednictvím různých legrácek a„žertíků“ (strkání, nadávání, schovávání věcí,..)případně odmítáním, přehlížením, zesměšňováním a pomlouváním. Později se otravování života obětem stupňuje a zdokonaluje. Nastupuje fyzické násilí (bití, krádeže a poškozování věcí) nebo kruté psychické násilí, někdy oboje dohromady.

Následky šikanování

Šikanování je vážná věc a v řadě případů je trestným činem. Utrpení dětí je nepředstavitelné a
jeho následky na těle i na duši mohou děti nést po celý svůj život.

Jak dítě zachránit?

Poskytněte dítěti maximální oporu, zorientujte se ve vnějším obraze šikanování( co, kdo, kdy, kde, jak?), v případě, že mu hrozí nebezpečí, nechejte ho doma. Zajistěte ochranu dítěte na cestě do školy a domů. Oba rodiče by měli navštívit ředitele a třídního učitele a informovat je o tom, co se od dítěte dozvěděli.
V případě, že jde o pokročilé stadium šikany, je nutné obrátit se na odborníky:

• v resortu školství – s pedagogicko-psychologickými poradnami, středisky výchovné péče, speciálně pedagogickými centry,
  • v resortu zdravotnictví – s pediatry a odbornými lékaři, dětskými psychology, psychiatry a zařízeními, která poskytují odbornou poradenskou a terapeutickou péči, včetně individuální a rodinné terapie,
  • v resortu sociální péče– s oddělením péče o rodinu a děti, s oddělením sociální prevence,
  • při závažném šikanování lze také obrátit se na policii a podat trestní oznámení.

Aktualizace konzultačních hodin.

Aktualizace konzultačních hodin.

Sekce Školní družina- poslední aktualizace 6.10.2019.

DOPLNĚNY NOVÉ FOTOGRAFIE dne 24.6.2019.